KUBOTA M5 (95 a 115 koní)

TRAKTORY KUBOTA M5092 A M5112

KUBOTA M5 (95 a 115 koní)
autor: Václav Štursa ml. publikováno: 15.11.2021

Hledáte-li traktor o výkonu 95 – 115 koní standardních rozměrů a ve specifikaci, která je dlouhá léta neprodávanější na slovenském trhu je řada M5 to co potřebujete. Jsou to standardní kolové traktory pro univerzální nasazení. Používají se pro polní práce, tahají krmné vozy, velmi často mají čelní nakladač, tahají postřikovače. Traktory v této kategorii často natočí 20tis. motohodin a proto je velmi důležitá kvalita a cena. Kubota nabízí v základu tovární záruku 2 roky.

Kubota v tomto segmentu nabízí dva klíčové modely. Prvním je M5092 (95 koní) a druhým M5112 (115 koní). Oba dva je možné objednat s čelní nakladačem Kubota LA1854, případně s předním tříbodovým závěsem a PTO. V minulosti modely této kategorie měly mechanicky řízené motory, což již dnes z důvodu emisním norem není možné. V dnešním pojetí doby se jedná o jeden z nejjednodušších modelů. Směrem nahoru (vyšší výkon) se používají komplikovanější systému v oblasti převodovek, ale i odpružené přední nápravy a kabiny, směrem dolů se naopak připlácí za „zmenšení“ stroje. Proto tyto modely zastávají na podnicích práce všeho druhu, u soukromníků i těžké polní práce, na větších podnicích pomocné a obslužné práce a klíčovou roli hrají v živočišné výrobě v manipulaci s krmivem, v dopravě i v samotném krmení. Ve velkým podnicích i v komunálu jsou často agregovány s mulčovači nebo dělají zimní údržbu. Jejich využít je tedy extrémně široké.

Co by jste měli vědět:

a) KUBOTA nabízí 2 modely. M5092 (95 koní) a M5112 (115 koní)
b) Motor splňuje emisní normu EURO V final (DPF filtr a AdBlue)
c) Převodovka 36x36 (6 stupňů/ 3 skupiny)
d) Reverzace pod zatížením, 2 stupňový násobič (želva/zajíc)
e) Vývodová hřídel s mokrou vícelamelovou spojkou 540/540ECO
f) Mechanická regulace tříbodového závěsu
g) Zubová čerpadla hydrauliky 64.3l/min
h) 2 vnější okruhy hydrauliky (3. na přání)
i) Neodpružená hnaná přední náprava, samosvorná uzávěrka
j) Elektrohydraulické ovládání pohonu přední nápravy a zadní uzávěrky
k) Automatický etážový závěs a spodní výkyvná tažná lišta
l) Dvouokruhové vzduchové brzdy
m) Kabina UltraGrandCab-II, klimatizace, uložení na silentblocích, sedadlo spolujezdce
n) Vzduchem odpružená sedačka řidiče, střešní poklop
o) Pohotovostní hmotnost traktoru je 3615kg (celková dovolená 6650kg)

Motor:
V modelové řadě M5 jsou použity motory KUBOTA V3800 CR TE5 (o objemu 3.769 litru), přeplňované čtyřválce s mezichladičem stlačeného vzduchu a samozřejmě s elektronickým vstřikováním Common Rail (max. tlak v systému 2500 barů). Hlava motoru je čtyřventilová. Servisní interval motoru je 500Mh a potěší jednodílná kapota motoru. Chladiče motoru se při čištění vysouvají na levou stranu. Akumulátor i sací vzduchový filtr s pojistnou vložkou jsou umístěny před chladiči.

Díky řídící jednotce motoru systému Common Rail má řidič k dispozici dvě paměti otáček motoru a regulaci na konstantní otáčky. Při jeho aktivaci se motor snaží udržet konstantní otáčky motoru a tedy i vývodové hřídele.

Co se čištění výfukových plynů týká, motory jsou osazeny dnes standardními systémy EGR+DOC+DPF+SCR, to znamená filtrem pevných částic (interval čištění 6000Mh) a vstřikováním močoviny AdBlue. Objem palivové nádrže je 105 litrů a nádrže na AdBlue je 12.3 litru.

Převodovka:
Klíčová je pro nás převodovka 36x36, tedy 6 synchronizovaných stupňů a 3 rozsahy a dva stupně řazené pod zatížením (želva/zajíc). Spojka je mokrá vícelamelová s reverzací pod zatížením typu PowerShuttle. Nechybí tlačítko ovládání spojky na řadící páce označované jako ComfortClutch. Traktor je ve verzi 40km/h přičemž maximální rychlosti je dosaženo při snížených otáčkách motoru (40km/h při 2080ot/min), nikoliv tedy na plný plyn. Při jízdě po silnici tak klesá spotřeba paliva.

Převodovka nabízí 14 převodových stupňů v hlavním pracovním rozsahu a dokonce 16 převodových stupňů v rozsahu 5-20km/hod.

Součástí standardní výbavy jsou plazivé převodové stupně. Minimální rychlost bez použití plazivých stupňů je 340m/h při jmenovitých otáčkách motoru.

Zajímavostí těchto převodovek je parkovací západka (ParkLock), která mechanicky zablokuje pohon přední nápravy. Cílem je dosažení maximální bezpečnosti při odstavení stroje.

Zadní náprava má elektrohydraulicky ovládanou uzávěrku diferenciálu. Brzdy jsou více diskové.

Přední náprava:
Pevná hnaná přední náprava má samozřejmě hydrostatické řízení s elektrohydraulickým ovládání zapínání pohonu. Přední uzávěrka je samosvorná. Specifickým konstrukčním řešením u traktorů Kubota jsou přední koncový převody s kuželovým soukolím.

Hydraulika:
Řada M5 je osazena zubovými hydrogenerátory (64.3 l/min). Zadní tříbodový závěs má mechanickou regulaci tříbodového závěsu a nosnost 4.100kg. Nechybí externí mechanické ovládání tříbodového závěsu (pákou na blatníku). V základ jsou na traktoru dva dvojčinné vnější okruhy hydrauliky, na přání lze domontovat třetí. Jeden vnější okruh je s nastavením průtoku. Koncovky tříbodového závěsu mají rychloupínací háky a jsou kategorie Cat. II. Stabilizátory jsou mechanické se zajišťovacím kolíkem.

Kabina:
Kabina s klimatizací se jmenuje „UltraGrandCab-II“, je uložená na silentblocích v kombinaci se vzduchovou sedačkou řidiče. Sloupek řízení je stavitelný. Přístrojová deska kombinuje analogové a digitální ukazatele. Nechyb střešní okno a sedačka spolujezdce. Zpětná zrcátka jsou teleskopická a nově je kabina osazena pracovními světly LED (2x vpředu, 2x vzadu). Součástí základní výbavy je rádio, výstražný trojúhelník, lékárnička a hasící přístroj).

Příslušenství:
Základem je výškově stavitelný etážový závěs Scharmuller s automatickou hubicí o průměru 38mm. Dále pak spodní výkyvná tažná lišta. Vzduchové brzdy jsou dvouokruhové.

Rozměry a hmotnosti:
Výška traktoru je 2645mm což je klíčový parametr především v případě agregace s krmnými vozy. Tato hodnota je platná při použití standardních pneumatik vpředu 360/70R24, vzadu 480/70R34. Pohotovostní hmotnost je 3.615kg (bez zadních a předních závaží ale s držákem předních závaží). Celková dovolená hmotnost (maximální) činí 6.650 kg.

Výbava na přání:
V rámci výbavy na přání je možné objednat přední tříbodový závěs, přední vývodovou hřídel nebo přední závaží 470kg. Přední tříbodový závěs je možné osadit i tlumičem rázů. Ke zvážení je rovněž zadní třetí okruh hydrauliky.

V této výkonnostní kategorii je velmi častou variantou čelní nakladač Kubota LA1854 s možností i třetí funkce a lopatou o šířce 2130mm se systémem tlumení rázů.

Závěr:
Modelová řada M5 patří mezi nejprodávanější traktory na trhu. Tento segment je klíčový posledních 20 roků. Jedná se o traktory, které patří mezi dělníky a často i otloukánky na podniku … a současně hýčkané stroje v rukou soukromníků. Najdeme je ale i ve stavebnictví, na obcích, v komunálu a celé řadě dalších pomocných prací. Dva nabízené modely M5092 (95 koní) a M5112 (115 koní) pokrývají přesně nejžádanější výkony ze strany zákazníků. V základní výbavě dostanete výborně vybavený traktor, který má vše co se tu za zmíněných 20 roků stalo standardem.

Pohybujeme se v segmentu, kde zákazníci velice pečlivě porovnávají efektivnost investice a proto nejsou ochotni zaplatit za axiální hydrogenerátory (CCLS), odpruženou přední nápravu, odpruženou kabinu či převodovku plně řazenou pod zatížením nebo plynulou. Na straně druhé si nekoupí traktor bez klimatizace, bez sedačky spolujezdce a nebo bez vzduchové sedačky řidiče. Za samozřejmost se považuje práce takového traktoru s čelním nakladačem a z toho plynoucí přítomnost reverzace pod zatížením. A mezi maličkosti, které si na trhu našly svoje místo jsou například teleskopická zrcátka. Etážový závěs je již rovněž standard, ale například automatická hubice je něco navíc.

Při nákupu je třeba objednat buď přední tříbodový závěs a nebo přední závaží. Pro traktory které půjdou do polních prací jsou ke zvážení závaží do zadních kol (může se hodit i při práci s čelním nakladačem) a rovněž je třeba věnovat pozornost 3. vnějšímu okruhu hydrauliky. Spodní závěs – tzv. spodní výkyvná tažná lišta je již v základu.

Jedná se o třídu, se kterou se klienti moc nemazlí a očekávají životnost i přes 20 tis. motohodin (traktory v krmných vozech). Řada M5 se vyrábí v Japonsku a v základu získává klient tovární záruku 2 roky (2000Mh) v rámci programu KUBOTA CARE. Tuto záruku lze rozšířit až na 5 roků/ 5000Mh nebo různé kombinace.

 

Link na model KUBOTA M5091 (technické parametry, foto, video):

https://www.bisoeshop.eu/eshop/showproducts?code=zRokxixw60D5U6zHIUAi58SEy6HtJWZe2vKSInPtAms%3D

Link na model KUBOTA M5111 (technické parametry, foto, video):

https://www.bisoeshop.eu/eshop/showproducts?code=zRokxixw60D5U6zHIUAi58SEy6HtJWZe2vKSInPtAms%3D

Link na rozcestník traktorů KUBOTA (technické parametry, foto, video):

https://www.bisoeshop.eu/eshop/showproducts?code=zRokxixw60D5U6zHIUAi58SEy6HtJWZe2vKSInPtAms%3D

Hledáte spíše silnější model?

Stačí Vám slabší model?

KUBOTA – výrobní program ve formátu pdf ke stažení:

http://www.bisosedlec.cz/data_2/soubory/45.pdf

Video KUBOTA M5:

https://kuk.kubota-eu.com/agriculture/products/tractors/m5002/

 

Další zajímavé články:


KUBOTA V NAŠEM PORTFÓLIU
Na základě dohody s dovozcem strojů KUBOTA společností ŠUPA TECHNIKA jsme získali zastoupení této značky pro naše regiony jako autorizovaný partner pro servis, dodávky náhradních dílů...

Pokračování zde.


SERVISUJEME KUBOTY
V první fázi přecházejí na servis traktorů KUBOTA střediska BISO Rohovce a BISO Hurbanovo. Na těchto střediscích jsme vybrali mechaniky, kteří jsou začleněni do školícího programu KUBOTY...

Pokračování zde.


ND KUBOTA V SYSTÉMU BISO
K prodeji stroje patří neodmyslitelně nejen servis, ale také dodávky náhradních dílů. Náš tým prodejců náhradních dílů již plně pracuje na zajištění rychlých a kvalitních dodávek originálních náhradních...

Pokračování zde.